Fotografia ślubna Wrocław - profesjonalne zdjęcia ślubne - fotograf Łukasz Sulka Fotografia ślubna Wrocław | fotograf Łukasz Sulka - zdjęcia ślubne Wrocław, Warszawa, Kraków - cała Polska.
ŁUKASZ SULKAFOTOGRAFIA ŚLUBNA

Garść cennych informacji przy wyborze fotografa na ślub.

Szukasz fotografa na swój ślub?

 

Zdjęcia ślubne są wyzwaniem dla każdego fotografa. Mam aż 10 lat doświadczenia jako fotograf ślubny. Każdy sezon i każdy ślub to nowe wyzwanie oraz możliwość aby się sprawdzić. Przeglądając oferty fotografów na ślub warto zwrócić uwagę nie tylko na zdjęcia czy ofertę ale także doświadczenie. Zapytaj fotografa jak długo fotografuje śluby i czy to jego jedyne zajęcie. Fotograf znany z przepięknych krajobrazów czy zdjęć reklamowych niekoniecznie podoła wymaganiom jakie stawia fotografia ślubna. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • sprawdź portfolio fotografa i zapytaj ile imprez już sfotografował
  • unikaj fotografów, którzy pokazują jedynie zdjęcia z sesji plenerowych
  • poproś o kompletny zestaw zdjęć (warto zobaczyć reportaż ślubny składający się z przygotowań, ceremonii zaślubin oraz wesela)
  • porównaj oferty i wybierz rozsądnie (o tym niżej)

 

 

Zdradzę Ci teraz sekret. Absolutnie najważniejszą rzecz i cechę opisującą dobre zdjęcie. Coś co jest pomijane przez fotografów jak i klientów. Coś co w czasach nawału i dostępności fotografii powoli jest spychane (błędnie) na dalszy plan. Tym czymś jest:

TREŚĆ ZDJĘCIA

Dziś sporo osób patrzy na estetyczną stronę fotografii. Świetne aparaty i obiektywy, dobre oprogramowanie do obróbki gwarantuje, że nawet amator zrobi estetyczne zdjęcie. Będzie zachwycało kolorystyką i detalem. Ale to zaledwie 20% stanowiące o tym czy dana fotografia jest wartościowa. Bez treści takie zdjęcie będzie tylko zwykłym nic nie znaczącym pstrykiem. Chyba zgodzisz się, że lepiej mieć 200-300 wyselekcjonowanych i bogatych w ciekawe treści zdjęć ślubnych niż 1000 pięknych, kolorowych ale przypadkowych "fotek".

Fotograf czy kamerzysta na wesele?

 

Ślub i wesele to bez wątpienia bardzo ważne wydarzenie. Wymaga ono ogromu przygotowań, trwających czasem kilka miesięcy. Planowanie, szukanie usługodawców, przeglądanie ofert - można od tego dostać zawrotu głowy. Możemy zająć się tym sami lub zlecić organizację wesela wyspecjalizowanym firmom.
Pamiętajmy, że to wszystko trwa jeden lub dwa dni. Alkohol zniknie z butelek, jedzenie z talerzy, orkiestra spakuje instrumenty a po ślubie i weselu pozostanie jedynie miłe wspomnienie. Z czasem i one zaczną zanikać w zwykłej codzienności. Warto więc zadbać o osoby, które udokumentują ten dzień - mowa tu oczywiście o fotografie oraz kamerzyście czy już bardziej nowoczesnym określeniu - operatorze video.

Ja będę namawiał aby w miarę możliwości zatrudnić fotografa ślubnego oraz osobę, która zrealizuje film ze ślubu i wesela. Im więcej materiału tym lepiej. Zdjęcia i film jest jak wino - im starsze tym ma większą wartość. Przekonacie się o tym i wspomnicie moje słowa :-)

 

 

 

 

Różnice pomiędzy fotografią a filmem ślubnym:

  • fotografie będą z Tobą zawsze, nie ważne czy w formie albumu, książki czy odbitek - wystarczy po nie sięgnąć i przypomnieć sobie ten wspaniały dzień
  • zdjęcia nie wymagają do oglądania żadnego urządzenia elektronicznego
  • film obejrzysz wyłącznie na komputerze/tv/telefonie
  • zdjęcia są nieme, są jedynie urywkami rzeczywistości, zapisanymi momentami
  • film zawiera dużo więcej informacji - zachowanie gości, ich głos, muzykę na weselu czy chociażby słowa Waszej przysięgi małżeńskiej

Fotografów i kamerzystów jest teraz bardzo dużo - do wyboru do koloru. Kogo więc wybrać i jakimi kryteriami się kierować? Zapraszam do dalszej lektury - opiszę jak wygląda moja praca, czym kieruję się podczas robienia zdjęć na ślubie i weselu. Skorzystaj więc z mojego doświadczenia i rad. Dlaczego uważam, że moja opinia jest tak pomocna? Byłem już na bardzo wielu imprezach, wiele widziałem i wiem "od kuchni" jak to wszystko działa. Mam też porównanie - chociażby wśród sal weselnych, obsługi czy zespołach muzycznych czy dj'ach. Znajomi polecający fotografa czy innego usługodawcę ślubnego nie zawsze jest dobrym źródłem wiadomości. Mogą akurat trafić na "lepsze" lub "gorsze" wesele, co niekoniecznie musi być regułą. Najlepszy dj czy zespół polegnie z setką gości, którzy wolą porozmawiać przy lampce wina niż tańczyć. Z drugiej strony mogą polecić przeciętnego fotografa, który akurat trafił na idealne warunki: piękna Para Młoda w najlepszej w okolicy sali weselnej wypełnionej rozbawionymi gośćmi - kiedy to ładne zdjęcia "robią się same". Znajomi mogą mieć po prostu inny gust niż Ty. Warto o tym pamiętać kierując się opinią koleżanki czy kolegi.

Po co o tym wszystkim piszę?

 

Zależy mi na tym aby te informacje były iskrą, która skłoni Ciebie do przemyśleń. Bez względu czy zdecydujesz się na moje usługi czy pójdziesz do kogoś innego - garść tych ważnych informacji zostanie zapamiętana i inaczej spojrzysz na kolejne zdjęcia, na kolejne portfolio czy wpis na blogu. Zwracajmy uwagę na treść zdjęcia. Aby to zrobić należy nieco zwolnić. Zatrzymaj się przy zdjęciu i przeanalizuj co jest na nim uwiecznione. Czy olśniewa Ciebie jedynie estetyką, pewną efektownością czy może kryje coś więcej? Opowiada jakąś historię? Ten aspekt fotografii jest kluczowy jeśli chodzi o zdjęcia ślubne. I nie zależy on od sprzętu, oprogramowania czy presetu, dzięki któremu zdjęcie ma "filmowy look". Zależy on tylko i wyłącznie od intencji fotografa i tego jak widzi i rejestruje otaczający go świat i wydarzenia. Fotograf ślubny powinien być więc ciekawy świata, powinien reagować na rzeczy piękne i ulotne ale też niezwykłe i ciekawe. Nie ma bowiem nic gorszego niż banał i trywialność i powtórki. Weźmy za przykład przygotowania Młodej Pary i klasyczne zdjęcia kiedy świadek pomaga Panu Młodemu ubrać spinki czy marynarkę. Sytuacja oczywista i często spotykana, wymagajmy więc od fotografa oprócz prostego ujęcia aby znalazł coś unikalnego w tej czynności. Wymagajmy od niego selekcji materiału - niedopuszczalne jest pokazywanie po sobie 5-6 podobnych ujęć zakładania spinek. Miejmy szacunek do siebie: nie trzeba nam powtarzać 5 razy, że tematem danego zdjęcia jest zakładanie spinek. W zupełności wystarczy jedno lub dwa ciekawe ujęcia. I tak jest z całym dniem ślubu poczynając od przygotowań, błogosławieństwa przechodząc do ślubu kościelnego bądź cywilnego kończąc wreszcie na imprezie weselnej. Jakość nie ilość! Niech zdjęcia będą próbują uruchomić naszą wyobraźnię, niech będą proste a czasami skomplikowane. Niech opowiadają a czasem nie dopowiadają. Niech pokazują a czasem zakrywają. Dobry fotograf to taki, który potrafi te elementy połączyć w reportażu czy zdjęciach plenerowych. Mam nadzieję, że teraz inaczej będziesz patrzyć na fotografię ślubną i bez problemu wybierzesz prawdziwego fotografa z pasją od przypadkowego "pstrykacza", dla którego śluby to tylko dobra okazja do zarobku.

Napisz lub zadzwoń

Zainteresowały Cie moje zdjęcia? Masz pytanie?
Wyślij wiadomość lub zadzwoń:

 

+48 501 759 624

e: kontakt@lukaszsulka.com

Wrocław, Polska

Wiadomość wysłana, dziękuję!Wystąpił błąd, spróbuj raz jeszcze.