Analog w modzie?

Zastanawialiście się jak będzie wyglądała fotografia za 10 lat? Czy ktoś jeszcze będzie pamiętał o jej analogowych korzeniach? Czy nauka fotografii ograniczy się do opanowania obsługi aparatu cyfrowego oraz oprogramowania do obróbki zdjęć? Minęło tylko kilka lat, a fotografia cyfrowa zdążyła skutecznie zająć większą część rynku, powodując wycofanie starych technologii. Oczywiście taka jest naturalna kolej rzeczy. Nowe i lepsze zastępuje stare. Ale czy faktycznie nowe jest lepsze?

czocha5

Z pewnością technologia cyfrowa daje nieograniczoną swobodę kreacji obrazu, jest wygodniejsza i obecnie tańsza niż wymierająca fotografia analogowa. Początkującemu, o wiele lepiej i wygodniej jest kupić cyfraka i bez szkody dla portfela doskonalić swoje umiejętności. Oszczędza przy tym czas, ponieważ efekty jego działań są natychmiast widoczne. Świetnie, w sumie same plusy. Tanio, szybko, dużo no i dla każdego. Nie zawsze tak było.

Kiedyś fotografia była zajęciem, na które mogli pozwolić sobie nieliczni. Jeśli ktoś miał nadmiar pieniędzy, spokojnie mógł dla własnej tylko przyjemności kupić dobry sprzęt a zdjęcia chować do szuflady. Oczywiście byli też zawodowcy, dla których sprzęt był narzędziem pracy. Jednak zwykłego szarego człowieka, rzadko kiedy było stać na kupno dobrej lustrzanki, filmów, chemii itp. Jeśli już tak się stało, to dokumentowane były faktycznie ważne dla nas momenty takie jak, chrzest, komunia , urodziny czy wesele. Jeśli ktoś ma 50-tkę na karku, to pewnie nie może się pochwalić tysiącami zdjęć ze swojego dzieciństwa czy też czasów szkolnych. Fotografia nie była tak powszechna jak ma to miejsce teraz. Kiedyś było w niej więcej wyjątkowości oraz magii. Oczywiście i dzisiaj znajdziemy grono zapaleńców, nadal używających klasycznych aparatów, wąchających opary wywoływacza w mroku ciemni. Nie powiem, sporo widać młodych osób, które próbują swych sił fotografując analogiem. Nie jestem tylko pewien ile w tym zabawy a ile prawdziwej pasji? To się okaże za kolejne parędziesiąt lat, kiedy kolejne pokolenie będzie oglądać pamiątki z dzieciństwa. Czy będą się wpatrując się w monitory komputerów, czy też obcować z realnym obrazem na papierze…?

Poniżej kilka klatek z sesji plenerowej wykonanej średnim formatem. Jak widać, stary 30 letni sprzęt świetnie dał sobie radę podczas pleneru. Plecy trochę bolały, ale warto było.

 

czocha9

czocha2

czocha3

czocha10

czocha4

Twój adres e-mail nie będzie publikowany i udostępniany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*